P

© 2016 Lucasfilm Ltd.

Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story, 2016, celovečerní, 132', US

režie Gareth Edwards

Rogue One: Star Wars Story je první z nové série samostatných filmů Lucasfilmu. Vypráví příběh skupiny netradičních hrdinů, kteří se dají dohromady, aby splnili odvážný a zdánlivě nemožný úkol: Ukrást plány Hvězdy smrti.
HODNOCENÍ (LK, "DAREBÁK JEDEN" ) — Když přejete přímý zásah prolétajícímu x-wingu a jediného jedi-e na plátně chcete vyloženě sami sejmout, je zle. Tenhle film vyhrálo těch několik pánů v oblecích, co ho viděli předtím, než ho patrně kolektivně nakázali zprasit. Tak alespoň je na koho to hodit. Díky a radšej VIII.

5

HODNOCENÍ (LČ, "DAREBÁK JEDEN" ) — Nálepku “zbytečný” si ale Rogue nezaslouží: už proto, že když už se mu podaří chytit, nepustí. Třetí dějství dokonce úspěšně vtaženému divákovi nabízí napětí i dojmy, které nečekal. Postavy se i přes svou plochost probouzí, akce se mezi ně přehledně rozděluje. Zásluhu na tom má kamera a režie. Gareth Edwards věděl, co chce sdělit a i přes nedostatky technické (CGI) a logické je sympatické sledovat darebácké pěšáky, kterým se v původních filmech příliš prostoru nedostávalo. Potenciální slabinou Rogue One je právě to, že prostor naopak nabízí bez rozdílu. Nelze si ale nevšimnout snahy o zachycení jiného pohledu těch, kteří se musí spoléhat na druhé a kteří neoplývají osudovostí ani Sílou.

7

HODNOCENÍ (AH, "DAREBÁK JEDEN" ) — Edwards trpí na nesmlouvavost peněžních pánů od Disneyho, trpí na vlastní nekonzistenci a vlastně tak trochu sám na sebe. Porodní bolesti se Rogue One nevyhly, nad výsledkem poletují rozporuplné otazníky – Gareth ale nakonec podlézá o řád méně, než se čekalo, a točí výtečnou žánrovku, která se značkou pracuje funkčně a vynalézavě. Jo, sem tam si podkopne nohy a často špatně střihne. Zvedání ze sedačky a nucené potlačení výkřiku "oh shit!" ale jasně říká, že Darebák Jeden funguje, zejména i díky skutečnosti, že jsem u něj jako u jediného "nového" Star Wars filmu do poslední chvíle netušil, jak skončí. I když závěr už byl skoro čtyřicet let natočený.

7

Režie

Scénář

Kamera

Herci