P

© TriStar Pictures / Working Title Films

Baby Driver

Baby Driver, 2017, celovečerní, 113', GB/US

režie Edgar Wright

Talentovaný mladý řidič (Ansel Elgort), který zajišťuje zločincům únik z místa činu, je ve své práci tím nejlepším z oboru i díky hudbě, kterou si během ní pouští. Když se Baby setká s dívkou svých snů (Lily James), vnímá to jako příležitost opustit život zločince a začít znovu. Poté, co je ale mafiánským bossem (Kevin Spacey) přinucen zúčastnit se další akce, která je předem odsouzena k neúspěchu, ocitá se v ohrožení jeho život, láska i svoboda.
HODNOCENÍ (LČ, "TO JSOU PÍSNIČKY?" ) — Podobné zjednodušování se navíc děje i v ohledu hudebním. Babyho oblíbené fláky jsou prostě fláky: jejich texty neříkají víc než jejich nálada. Ta filmu stačí, aby dosáhl coolovosti u všech náležitě cool scén. Problém s takovým rozhodnutím je zřejmý: proč se Baby Driver i přese technicky zběsilé zdrhačky čistě pro zábavu snaží působit oduševněle? Ve výsledku totiž nepřináší nic nového, naopak: recykluje staré, dávno vyvětralé šablony. Tak moc, že se z mladé letní zábavy v mžiku stává nepotřebná nuda.

4

HODNOCENÍ (AH, "TO JSOU PÍSNIČKY?" ) — y

6

HODNOCENÍ (AH, "TO JSOU PÍSNIČKY?" ) — Wright si v Baby Driverovi očividně plní svůj klučičí/muží sen, jde snad o první snímek z jeho filmografie, kde je cítit víc sebeuspokojovací touha než otevřená náruč k diváctvu. Svěží jízda to každopádně je a dívá se na ni pěkně – v poločase po přestávce ovšem dochází pomyslné béňo a Baby začne kličkovat uličkami, které už znovu vidět nechcete.

6

HODNOCENÍ (LK, "TO JSOU PÍSNIČKY?" ) — Nemotorná catchphrase energydrinku Dominika Haška výborně vystihuje celkový pocit z Wrightova nejnovějšího filmu, v němž na svoje předchozí výborné srandy Scott Pilgrim proti zbytku světa nebo Jednotka příliš rychlého nasazení (druhá jmenovaná je právě deset let stará a pořád svěží!) jednoduše nenavázal. Se svou až návykovou jinakostí se ale Baby, byť zařazený někam kus za zmíněné, nemusí o diváka bát. Stejně tak se nemusí bát ani divák, protože při běžném vstupném do multiplexu vypadá poměr cena / výkon s Babym více než příznivě. Až by si z toho jeden začal pískat nějakou odrhovačku.

6

Režie

Scénář

Produkce

Kamera

Herci