P

© 2016 Joe Scarnici

Švýcarák

Švýcarák / Swiss Army Man, 2016, celovečerní, 95', US

režie Daniel Scheinert a Dan Kwan

Trosečník Hank už přestal doufat, že na opuštěném ostrově narazí na živou duši. Před zoufalým činem jej ale na poslední chvíli zachrání pohled na bezvládné tělo, vyvržené z moře. Budoucnost najednou dostává nové kontury a na Hanka čekají neuvěřitelná dobrodružství všeho druhu ve společnosti mírně pobledlého Mannyho. V melancholicky laděné kámošské komedii jedou Paul Dano a Daniel Radcliffe na vlně bezbřehé fantazie a dokazují, že životní radosti a strasti se mají sdílet s kamarádem, i za cenu toho, že jeho tělo nejeví známky života. Téměř.
HODNOCENÍ (JB, "KARLOVARSKÝ THE REVENANT: ZPRDTVÝCHVSTÁNÍ JE OSLAVOU ŽIVOTA" ) — Triumf kreativity a neotřelosti, to je Švýcarák. Prostředník všem zakomplexovaným usilovačům o hluboké sdělení sofistikovanou cestou. Daniel Deadcliffe prdí a mává falem a dokazuje, že obhájit se dá jakýkoliv druh filmového vyjádření, pokud za ním stojí jasná vize. A ta v tomhle filmu je – největší fuck off ustrnulé realitě je odplout v širý oceán poháněn vlastními prdy.

8

HODNOCENÍ (LČ, "KARLOVARSKÝ THE REVENANT: ZPRDTVÝCHVSTÁNÍ JE OSLAVOU ŽIVOTA" ) — I když by na někoho bylo tělesných těkutin příliš, světu filmu nejde nevěřit: Swiss Army Man je především vypiplaná věc. S božím soundtrackem, myšlenkou, která není blbá a koncem, kde někdo dokonce zadrží slzu, aby však včas propukl v neskrývaný chechot. Slovy Mary Elizabeth Winstead: "What the fuck?!"

8

HODNOCENÍ (LK, "KARLOVARSKÝ THE REVENANT: ZPRDTVÝCHVSTÁNÍ JE OSLAVOU ŽIVOTA" ) — Celovečerní jízda na prdícím Radcliffovi je výborně obsazená, příšerně vtipná, poetická a překvapivě hluboká. Rozhodně must-see, ne-li instantní klasika. Vlastně obojí.  

8

HODNOCENÍ (AH, "KARLOVARSKÝ THE REVENANT: ZPRDTVÝCHVSTÁNÍ JE OSLAVOU ŽIVOTA" ) — Vynalézavé a nakažlivě zábavné setkání života se smrtí a smrti se životem v jednom z nejlepších feel–good filmů letošního karlovarského festivalu a filmového roku. Míchanice povídek magického realismu Gabriela Marquéze s nápady Spika Jonzeho a over-the-top klipařinou v nejpodivnější audiovizuální bombě. A taky s parádním soundtrackem!

8

Režie

Scénář

Kamera

Herci