P

2018 Via Est. All Rights Reserved.

Kursk

Kursk, 2018, celovečerní, 117', BE/LU

režie Thomas Vinterberg

Film vypráví o skutečné katastrofické události, ke které došlo v roce 2000 na palubě jaderné ponorky K-141 Kursk. 155 metrů dlouhá jaderná ponorka K-141 Kursk je „nepotopitelnou“ pýchou Severního loďstva ruského válečného námořnictva. Během námořního cvičení v srpnu 2000 se na palubě nachází 118 členů posádky. 12. srpna otřesou trupem Kursku mohutné exploze, které plavidlo pošlou do hloubky 108 metrů, na dno arktických vod Barentsova moře. Začíná zoufalý boj s časem. Pro námořníky. Pro jejich rodiny. Záchranou operaci komplikuje zchátralé vybavení a odmítavý postoj ruské vlády přijmout zahraniční pomoc…
HODNOCENÍ (LČ, "DVACET RUSŮ POD MOŘEM" ) — Kursk tak vychází jako polovičatá snaha o technicky i myšlenkově ozvláštněnou velkoprodukci, kterou hatí vlastně až banálně hloupé rozhodnutí: nechat všechny mluvit po anglicku. Třeba je lámaná angličtina promyšleným záměrem nutícím k vytržení, kdo ví? Nové hnutí Dogme 2018 s jedinou podmínkou – obsadit herce nejméně pěti národností – se doufejme nekoná.

6

HODNOCENÍ (AH, "DVACET RUSŮ POD MOŘEM" ) — Lehce nadprůměrně kormidlovaná žánrovka s dozvuky dánské vlny, na které je nejlepší vidět Vinterbergovo řazení mezi větší evropské tvůrce, kterým po příkladu Lanthimose chodí do filmů čím dál věhlasnější štáby. Od nadějného hošíka sedícího před televizní obrazovkou, okolo kterého nedočkavě poskakuje Trier, se kterým budoucí filmový veletvůrce poměřuje ego, znalosti a schopnost laškovat s filmovými pravidly. Kursk je zručně postavený most, který může v blízké budoucnosti Thomasovi sloužit jako pojítko s kvalitním mainstreamem.

6

Režie

Scénář

Produkce

Kamera

Herci