P

© 2016 Cross Creek Pictures

Zrození hrdiny

Zrození hrdiny / Hacksaw Ridge, 2016, celovečerní, 131', AU/US

režie Mel Gibson

Andrew Garfield se představí v roli vojenského medika a odpůrce vojenské služby Desmonda T. Dosse, nečekaného hrdiny, který se v brutální bitvě postaral o záchranu 75 mužů bez jediného výstřelu ze zbraně. Dossův heroický čin z něj udělal hrdinu v očích spolubojovníků a následně se stal prvním odpůrcem zbraní a pacifistou, který kdy získal od Kongresu Medaili cti.
HODNOCENÍ (LČ, "KDYŽ MĚŘIČŮM HEROISMU PRASKAJÍ ŠKÁLY" ) — dfh

1

HODNOCENÍ (JB, "KDYŽ MĚŘIČŮM HEROISMU PRASKAJÍ ŠKÁLY" ) — Hrdina se zrodil, ale to je asi tak všechno. Sledovat jeho porod nepřineslo přihlížejícím žádné znatelné poznatky ani přetrvávající zvukové, obrazové, natož citové dojmy. Hacksaw Ridge se snaží být vším možným, ale nakonec je jen inventářem inspirací z podařenějších filmů či sérií a i všechny Gibsonovy předchozí práce ho s přehledem zastiňují. Přepálená hodnocení ignorujte, a nic moc se nestane, když stejný přístup zaujmete i vůči tomuhle filmu.

5

HODNOCENÍ (AH, "KDYŽ MĚŘIČŮM HEROISMU PRASKAJÍ ŠKÁLY" ) — První kulometná a dělostřelecká salva je filmařsky skutečně bezprecedentní – dosahuje kvalit často citovaného Spielbergova Válečného koně nebo Vojína Ryana. Je taky bohužel jedna z mála zapamatováníhodných částí jinak generického válečného dramatu, kterému chybí skutečná výpověď a nebojme se říci přesah. Vzpomeňme na Malickovu Tenkou červenou linii, téměř dvacet let starý snímek – hodinový útok na kopec a vesnici, nula procent CGI, hlad, vyčerpaní herci, poetika ztracené generace. Srovnání s Hacksaw Ridge? To byly tenkrát časy...

6

Režie

Scénář

Kamera

Herci