P

© Universal Pictures

První člověk

První člověk / First Man, 2018, celovečerní, 135', US

režie Damien Chazelle

Oscarový režisér Damien Chazelle (Whiplash a La La Land) natočil příběh astronauta Neila Armstronga (Ryan Gosling), který 21. července 1969 jako první člověk stanul na povrchu Měsíce.
HODNOCENÍ (LČ, "MO MOON LAND" ) — Obdiv je to, s čím tvůrci počítali. Zároveň to s ním ale nepřehání. First Man je díky tomu velkoprodukcí v nejlepším slova smyslu: každý vypiplaný detail je znát, hudba burácí, dostavuje se závrať. Přesto v jádru zůstává malým, přesně stupňovaným rodinným dramatem, kde se skoro až náhodou hlavní postava podívá na Měsíc. Tvůrcům se navíc podařilo to nejdůležitější: víme, co se stane, a přesto je napínavé sledovat, jak k tomu dojde.

8

HODNOCENÍ (AH, "MO MOON LAND" ) — Chazellův pohled je David s událostí velikosti Goliáše. First Man funguje neobyčejně dobře jako univerzální poselství v originálně pojaté formě biopicu, který ke svému fungování postavu Armstronga vlastně vůbec nepotřebuje. Jeho "hrdinství" nezobrazuje jako člena posádky, co se vydal do neznáma, ale jako manžela a především otce. Bravo.

9

HODNOCENÍ (JB, "MO MOON LAND" ) — Toť nicméně jediné větší výhrady k filmu, který je jinak vynikajícím příspěvkem nejen do ranku biografií. Chazelle se Singerem hrají chytrou hru, v níž zvládají vtisknout historicky velmi zatíženým momentům punc obyčejnosti a odvést pozornost od stokrát propraného a zbytečného bombastična. Míra je přesná, jde se k jádru, řeší se jen, co je potřeba. První člověk je přesně ten portrét, jaký člověk potřebuje vidět, a nejspíš to ani sám neví.

8

Režie

Scénář

Produkce

Kamera

Herci