P

© Walt Disney Studios Motion Pictures

Avengers: Endgame

Avengers: Endgame, 2019, celovečerní, 182', US

režie Anthony Russo a Joe Russo

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder.
HODNOCENÍ (LČ, "ZÍTRA RÁNO VSTANU A VRÁTÍM KAMENY" ) — Největším zklámáním je ale tematická rozplizlost. Tam, kde Thanos pevně svíral ústřední motiv Infinity War (obětování blízké osoby pro vyšší cíl) je teď chabá ozvěna. Zazní sice na začátku a na konci, jinak se s ní ale nepracuje. Škoda. Pro mě jako nefanouška potvrzení, že Thanos, v Endgame pěkně po záporácku zlenivělý a zdementnělý, byl hlavním tahounem předchozího spektáklu, kde se sice „mstitelé“ snažili, ale přestali jsme chápat proč a nač. Endgame jim důvody dává, to jo. A leckterým dává i završení osudu, se vším zadostiučiněním, které k tomu patří. Jenom díky tomu není celá ta CGI hostina k nepozření. Ale vlastně není výjimečná ničím jiným než svou šíří.

5

8

HODNOCENÍ (JB, "ZÍTRA RÁNO VSTANU A VRÁTÍM KAMENY" ) — Film, který je sám o sobě absolutním nesmyslem a existuje jen a pouze proto, aby fanoušci mohli strávit o tři hodiny víc se svými komiksovými oblíbenci. Což je fér. Já to chtěl taky. Bratři Russoovic předvedli, že se nebojí do toho trochu křísnout a rozbíjet stereotypy hravou formou, na druhou stranu se jejich hra s univerzem poněkud ztrácí sama v sobě a až moc se spoléhá na benevolenci své cílové skupiny. Králem zůstává Infinity War, Endgame přináší skromné završení s velkou porcí netrvanlivého obsahu navíc.

6

HODNOCENÍ (JS, "ZÍTRA RÁNO VSTANU A VRÁTÍM KAMENY" ) — Milovat Infinity War a nenávidět Endgame. Mít tak všechny kameny, lusknout a vymazat z povrchu zemského právě dvě sudá pokračování Avengers. Jak jinak se smířit s filmem, kde každý chvilku tahá pilku, ale třísky nelétají. Kde se v posledním okamžiku hry nepochopitelně změní její pravidla, takže není komu fandit, koho se bát a pro koho uronit slzu. Ne, děkuji. LUSK.

4

HODNOCENÍ (LK, "ZÍTRA RÁNO VSTANU A VRÁTÍM KAMENY" ) — „Není nutno, není nutno, aby bylo přímo veselo; hlavně nesmí býti smutno, natož aby se brečelo,“ zpívají Svěrák s Uhlířem. Škoda, že Avengers jsou (prostě asi musí být) příliš blokbástří na to, aby se mohli řídit jen první částí verše. Comic cringe, který do sálu 
dostrkává Thor pivním bachorem, se u mě počítá za dvě mínus v jinak více než reprezentativním komiksovém finále.

6

Režie

Scénář

Produkce

Kamera

Herci