P

20th Century Studios

Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water, 2022, celovečerní, 190', US

režie James Cameron

Film Avatar: The Way of Water nabízí filmový zážitek na zcela nové úrovni. James Cameron vrátí diváky zpět do nádherného světa Pandory ve velkolepém a strhujícím dobrodružství plném akce. Ve filmu Avatar: The Way of Water se po více jak deseti letech znovu setkáváme s Jackem Sully, Neytiri a jejich dětmi, kteří stále bojují za to, aby se udrželi v bezpečí a naživu.
HODNOCENÍ (LČ, "ZACHRAŇTE JIMMYHO" ) — V něčem přeci jen jde o úspěch: co do vršení patetických dialogů, opakování informací a jejich směšně mechanického propojování (aneb syn za syna, ruka za ploutev) nemá Avatar: Way of Water konkurenci. Má šanci otřást sektou Cameronových věrných nebo prostě těch, co nevidí únavu a vyprázdnění současné velkoprodukce? Anebo jsem úplně vedle, film se ještě víc posouvá směrem k atrakci a Avatar je takovou první velrybou (a tahle metafora je přesným opisem jednoho z posledních záběrů), směle plující vstříc sluncem zalitému zítřku…? Uvidíme za padesát let. (Papyrus!)

3

HODNOCENÍ (AH, "ZACHRAŇTE JIMMYHO" ) — Gargantuózní úspěch, co vyvede rodu Cameronů a zchudlým kinařům zlato i stříbro. Eko-óda za čisté oceány, prapůvod nadčasového rčení "rodina je jako pevnost". Druhému Avataru se daří spojit vysoké i nízké, bezkonkurenční fantazii hračičky a snílka s přetaženou honbou za banalitou a komercializací filmové řeči. Takřka dokonalý produkt, jehož konzumaci si lze představit ve formě VR zážitku, áčkové počítačové hry či jako simulované metaversum – jako film a špičkový blockbuster končí někde na půl cesty.

5

HODNOCENÍ (JS, "ZACHRAŇTE JIMMYHO" ) — Cameronův sen o velkém návratu nakonec nejvíc pohřbívá ani géniům se nevyhýbající syndrom moudrého bílého muže, který věří tomu, že lze krize (enviromentální, kolonialistické) vyřešit nástroji, jež poskytuje systém, který tu samou krizi v prvé řadě vytváří. Jeho srdíčko zahřívající urputné lpění na neoblomném základu v podobě nukleární rodiny je ze své podstaty toxické, nese známky ignorantství a lze v roce 2022 okomentovat jen slovy: "OK, boomer."

4

Režie

Scénář

Produkce

Kamera

Zvuk

Scénografie

Masky

Herci