P

Amazon Studios

Suspiria

Suspiria, 2018, celovečerní, 170', IT/US

režie Luca Guadagnino

Suspiria

A darkness swirls at a world-renowned dance company, one that will engulf the troupe's artistic director (Swinton), an ambitious young dancer (Johnson), and a grieving psychotherapist (Ebersdorf). Some will succumb. Others will wake up.
HODNOCENÍ (AH, "DEJ MI SVÉ KONČETINY" ) — V rámci žánru a jeho současné produkce nesrovnatelné s ničím jiným – na typický horor nelekavé, téměř bez napětí a s vlažným tempem. Na art příliš iracionálně racionální a (svým způsobem) logické, bez zbytečných kudrlinek a sebemasturbačních berliček. Luca zkrátka natočil extrémně znepokojující, nepříjemnou a po letech zapamatováníhodnou hororovou torturku, rozhodně nejlepší v tomto roce.

8

HODNOCENÍ (LČ, "DEJ MI SVÉ KONČETINY" ) — Oči navrch hlavy, hlava navrch hlavy? Obé je nová Suspirie. Kráčet v už obnošených botách remaku je vždycky výzva, Luca Guadagnino ale více než obstál. Zaktualizovaná látka se dotýká všemožných bubáků ve skříni Evropy, od psychoanalýzy k nacismu; přesto má stále za úkol uhranout. A tak divoký rej kamer i témat si nelze než užít.

8

HODNOCENÍ (JB, "DEJ MI SVÉ KONČETINY" ) — Suspiria je vděčnou podívanou, živelnou laskominou, na jejíž brakové řádění je radost pohledět. Sázka na nízký žánr se vyplatila a přinesla víc než pouhou retrofilní potěchu. V kulisách Suspirie se děje cosi, co vedle čiře audiovizuálního zážitku přináší i jisté duševní uspokojení. Možná je Guadagninův poslední film jen erupcí náklonnosti k animální brutalitě a zvrácené smyslovosti, nebo se tu Lucovi podařilo i hezky a bez přehnaných tlaků cosi povědět.

8

Režie

Scénář

Produkce

Kamera

Zvuk

Herci