P

Paramount Pictures

Annihilation

Annihilation, 2018, celovečerní, 115', GB/US

režie Alex Garland

Annihilation

Na Zemi se objevil nový, neznámý ekosystém. Každý, kdo se ho rozhodl prozkoumat, v něm nenávratně zmizí. Až na manžela mladé bioložky, která se teď vydává v jeho stopách, aby pochopila, proč se tak změnil.
HODNOCENÍ (AH, "NECHŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI VŠECHNY" ) — Vždyť i ten soundtrack tonálně mutuje!

8

HODNOCENÍ (LČ, "NECHŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI VŠECHNY" ) — Běs a hrůzu totiž v Annihilation nepouští jenom zmutovaná fauna a účastníci expedice, ale i množící se témata snímku. Od nevěry, zdvojování buněk až po sebepoznání a těžkost boje se sebou samým je tu zkrátka nekontrolovatelně bující nápad, kterému by prospělo rázné „Hrnečku, dost!“ Namísto toho Garland předkládá v tetelícím se oparu zabaleného chameleona, který chce být pěti filmy naráz. Není ani jedním.

4

HODNOCENÍ (LK, "NECHŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI VŠECHNY" ) — Za mě naprosto nezvládnutá, stěží snesitelná slátanina doplněná pouze místy o několik působivých symbolů (sklenice vody hadr), což v prostředí bujících lidokytek a reproprasnic o to víc shazovalo zbytek výpravy snímku, který hlavně ve druhé polovině postrádal elementární sci-fi jiskru a servíroval překombinované, bůhvíproč hvězdně obsazené béčko. V době Interstellarů, Arrivalů a Stranger Things nemá tohle na plátně ani obrazovce co dělat.

2

HODNOCENÍ (JB, "NECHŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI VŠECHNY" ) — Možná se zdá, že Annihilation není úslužné scífko, co servíruje svoje teze na podnose, ovšem opak je pravdou – cestou skrze genetický bizár vytrousí tolik indicií, že už si finálním mysterióznem jen těžko pomůže od přehnané čitelnosti. Místy se tu děje cosi stimulujícího, místy je to legitimní horor a všehovšudy se na to pořád dobře dívá, ústřední myšlenka se ale bohužel prezentuje skrze kupku málo seriózních výjevů, a dlouhodobější dojem z filmu je tak spíš kontemplace nad tím, proč se Garland nerozhodl pro šťastnější pojetí, a jestli penzum hluchých míst v Annihilation je jen nepodařený autorský záměr, nebo regulérní bota.

6

HODNOCENÍ (DL, "NECHŤ JSOU VŠECHNY BYTOSTI VŠECHNY" ) — A to je vše.

3

Režie

Scénář

Kamera

Herci