ÍRÁN:CI

ÍRÁN:CI

Festival ÍRÁN:CI má za sebou již osm úspěšných ročníků a stal se nesmazatelnou součástí kulturního kalendáře v Praze, Brně a Bratislavě. Tuto interaktivní akci ve všech třech městech každý rok v lednu netrpělivě vyhlížejí milovníci umění a kultury.

Festival je pořádán ve spolupráci s filmovým centrem Farsi Cinema Center a zaměřuje se na nejlepší díla íránské kinematografie. Každým rokem se rozšiřuje co do formy i obsahu, aby rozšířil také divákovo povědomí o různých uměleckých oborech. Program zahrnuje hudební vystoupení, výstavy, divadelní představení, industry program a mnoho vzdělávacích workshopů, které proběhly za účasti uznávaných umělců. Zúčastnili se jich například Mehrdad Oskouei, Leila Hatami, Helena Třeštíková, Mohammadali Talebi a Mani Haghighi.

Festival doposud navštívilo celkem 35 000 diváků, kteří mohli během 8 ročníků zhlédnout přes 200 filmů. Mezinárodní tým z České republiky, Íránu, Slovenska, Kanady, Francie, Litvy a Afghánistánu přetvořil festival z hlediska programu i struktury ve skutečně multikulturní platformu věnovanou artovému filmu.

9th

Cílevědomé sportovkyni brání žárlivý manžel v odjezdu ze země. Mladá služka nastoupí do rodiny z vyšší střední třídy a ocitne se uprostřed hysterického sporu mezi rozlíceným párem, který si ji najal. Takové jsou příběhy žen, které se snaží najít východisko ze svízelné situace a hledají, jak uniknout. Právě tohle vám přináší letošní ročník festivalu ÍRÁN:CI – pečlivě vybrané filmy od inspirativních tvůrců, kteří každý po svém zpracovávají téma vykoupení.