P

Spike Lee, 67

Středa, 20. březen 1957
Spojené státy

Spike Lee, vlastním jménem Shelton Jackson Lee (* 20. března 1957 Atlanta) je americký filmový režisér, herec, scenárista a producent. Je synem hudebníka Billa Lee. Pochází z Atlanty, ale vyrůstal v Brooklynu a vystudoval filmovou režii na Tisch School of the Arts.[1] V roce 1983 získal Studentského Oscara za středometrážní absolventský film Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads. Svůj první celovečerní film natočil v roce 1986. Ve své tvorbě se často kriticky vyjadřuje o postavení Afroameričanů ve společnosti, proslul také řadou radikálních výroků, v nichž mj. odsoudil fungování filmového byznysu.[2] Byl nominován na Oscara za nejlepší scénář za snímek Jednej správně, za film Dlouhá jízda získal čestné ocenění na Berlinale, je čtyřnásobným laureátem Black Reel Awards. Je také autorem dokumentárních filmů 4 děvčátka (nominace na Oscara za nejlepší dokument) a Hurikán Katrina: rekviem o čtyřech dějstvích (Cena Emmy), natáčí reklamy, byl spolutvůrcem videohry NBA 2K16, vede produkční firmu 40 Acres and a Mule Filmworks. Byl mu udělen Čestný César, Čestný Oscar a Cena Dorothy a Lilian Gishových. V roce 2016 se odmítl zúčastnit předávání Oscarů na protest proti tomu, že nebyl nominován ani jeden herec černé pleti.

Biografie

6

BlacKkKlansman
Spike Lee

6757.59683

BlacKkKlansman, 2018, celovečerní, 128', US

Ron Stallworth je prvním Afroameričanem v policejním sboru v Colorado Springs. Vždy si přál být agentem v utajení a hned po svém nástupu na oddělení rozjíždí přes telefon infiltraci do místního Ku Klux Klanu. Při osobních setkáních s členy pak používá židovského kolegu Flipa, který se stává Ronovým nastrčeným dvojníkem. Dohromady stvoří perfektní obraz zakomplexovaného rasisty, který to dotáhne až na šéfa místní buňky. V režii Spikea Leeho a produkci Jordana Peela tak na základě skutečných událostí vzniká stylový a provokativní snímek, který připomíná, že historie se vždy opakuje.

RežieSpike Lee

ScénářSpike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel a Kevin Willmott

ProdukceJason Blum, Spike Lee, Sean McKittrick, Jordan Peele, Raymond Mansfield a Shaun Redick

Hrají John David Washington (Ron Stallworth), Adam Driver (Flip Zimmerman), Topher Grace (David Duke), Laura Harrier (Patrice), Ryan Eggold (Walter Breachway),a další