Pinbacker ~ Elijah Wood

Elijah Wood, 41
☀ Středa, 28. leden 1981

a

Americký filmový herec. S herectvím začal již v osmi letech. Jeho nejvýznamnější role je Frodo Pytlík, kterého ztvárnil ve filmové trilogii Pán prstenů (2001–2003, v originále The Lord of the Rings) režiséra Petera Jacksona. Postavu Froda si zopakoval ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Díky této roli se jméno Elijah Wood zapsalo do širokého povědomí nejen milovníků fantasy žánru. Přesto ještě v „před-frodovském" období hrál v několika kritiky velmi dobře hodnocených filmech, např. Avalon (1990), Strom snů (původní název The War, 1994) nebo Ledová bouře (The Ice Storm) z roku 1997.

Po Pánovi prstenů hrál převážně v nízkorozpočtových nezávislých snímcích a jeho role by se daly označit jako menší. Do této kategorie se dají zařadit snímky jako Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) z roku 2004, Sin City – město hříchu (Sin City), Naprosto osvětleno (Everything Is Illuminated), Hooligans (Green Street Hooligans) – všechny filmy z roku 2005, nebo nejnověji Paris, je t'aime z roku 2006. Wikipedia