P

MFDF Ji.hlava

Událost, která dnes nese název Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, se zrodila v hlavách několika studentů jihlavského gymnázia v roce 1997. Jelikož nezůstalo jen u slov, začaly se od té doby do Jihlavy každý podzim sjíždět nejprve desítky, posléze stovky a nyní již tisíce diváků, režisérů, umělců, producentů, filmových odborníků i novinářů – přátel a milovníků dokumentární kinematografie, aby mohli společně několik dnů myslet filmem. Nyní, o 20 let později, můžeme hrdě prohlásit, že se tato slavnost autorského dokumentárního filmu stala již dávno největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě.

V podstatě každý rok existence festivalu přicházeli jeho pořadatelé, v jejichž čele stojí od počátku Marek Hovorka, s novinkami rozšiřujícími dokumentární zkušenosti a prožitky jak diváků samotných, tak tvůrců a producentů stojících na straně druhé. Obě strany této doku.rovnice se ale snažíme co nejvíce sblížit tak, aby její výsledek nabýval vždy jen kladných hodnot. V roce 2000 byla poprvé udělena cena nejlepšímu českému dokumentu v sekci Česká radost, kterou v nadcházejících letech doplnila ocenění za nejlepší dokumentární snímek ze střední a východní Evropy v sekci Mezi moři a nejlepší světový dokument – dílo svrchované – Opus Bonum. Dnes tvoří páteř festivalu 7 soutěžních sekcí: Ji.hlava uděluje také ceny za nejlepší debutový snímek v sekci První světla, nejlepší krátký dokument v sekci Krátká radost a neupírá pozornost ani vyhraněné podobě dokumentárního filmu v jeho experimentální rovině ve světové soutěži Fascinace a její české obdobě Exprmntl.cz.

Jihlava
Ji.hlava ale také věnuje důkladnou péči filmovým profesionálům, protože před první projekcí musí každý film urazit dlouhou cestu a překonat množství překážek. Už šestnáctým rokem je tak důležitou součástí ji.hlavského festivalu Ji.hlava Industry Program určený právě filmovým profesionálům. Projekt Emerging Producers představuje nastupující generaci evropských producentů. Inspirační fórum je platformou pro setkávání s výraznými osobnostmi a hledání nových témat a pohledů na současnost. Festival Identity propojuje festivalové pořadatele a dramaturgy ze všech částí světa a trh East Silver, pořádaný Institutem dokumentárního filmu ve spolupráci s MFDF Ji.hlava, nabízí přehled nejnovější tvorby zemí střední a východní Evropy. Význam experimentálního filmu ve festivalovém programu podtrhuje Konference Fascinacepředstavující možnosti distribuce experimentálních snímků napříč kontinenty. Kromě toho každoročně zveme na MFF do Karlových Varů na panel Docu Talents tvůrce ze střední a východní Evropy a dáváme jim možnost zde vůbec poprvé představit svá dokončovaná díla.

Ovšem nejen festivalem živa je Ji.hlava. Ozvěny Ji.hlavy se každým rokem hlásí z nejrůznějších koutů Evropy, dokumentární radost přinášíme na konci léta pražským i jihlavským divákům při projekcích Živého kina. Kritickou reflexi dokumentárnímu filmu poskytuje tištěné i online periodikum dok.revue a rovinu hloubavého přemýšlení o kinematografii nejen dokumentární doplňuje množství odborné literatury, jejíž vydání festival inicioval. MFDF Ji.hlava také stál u zrodu Centra dokumentárního filmu v Jihlavě, prostoru pro soustředěné zkoumání i rozbíhavé objevování dokumentární kinematografie v několika úrovních současně – od vzdělávání přes knihovnu a videotéku až po výzkum.

Ročníky

Tue
Oct
24
Sun
Oct
29

27 Ji.hlava

Čtyři sestry
Jiříkovo vidění
Světloplachost
Sestry z kouřové sauny

Tue
Oct
25
Sun
Oct
30

26 Ji.hlava

Nahatá výchova
Moje nová tvář
Třetí konec hole
Chybění

Tue
Oct
26
Sun
Oct
31

25 Ji.hlava

Očitý svědek
Síla

Fri
Oct
30
Sat
Nov
7

24 Ji.hlava

Nová šichta
Vlci na hranicích

Thu
Oct
24
Tue
Oct
29

23 Ji.hlava

Země medu
Neznámý člověk
Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie
Kiruna - překrásný nový svět

Thu
Oct
25
Tue
Oct
30

22 Ji.hlava

Moje babička z Marsu
Pasažéři
TIMEBOX
Central Bus Station

Uvedené snímky

9

Sedm zim v Teheránu Sieben Winter in Teheran
Steffi Niederzoll

9857.7

Sedm zim v Teheránu / Sieben Winter in Teheran, 2023, dokumentární, 97', FR/DE

Teherán v červenci 2007. Devatenáctiletá studentka architektury Reyhaneh Jabbari má pracovní schůzku se starším mužem. Ten se ji během setkání pokusí znásilnit. Reyhaneh ho v sebeobraně pobodá. Ještě téhož dne je zatčena a navzdory mezinárodním protestům odsouzena k trestu smrti. Film s pomocí tajně pořízených videozáznamů, svědeckých výpovědí a dopisů z vězení sugestivně rekonstruuje ženiny několikaleté útrapy i zoufalé volání její rodiny a právníků po spravedlnosti. Reyhaneh odmítá stáhnout obvinění ze sexuálního útoku a její příběh se stává symbolem boje za práva, svobodu a bezpečný prostor pro íránské ženy.

RežieSteffi Niederzoll

Hrají Zar Amir-Ebrahimi,a další

7

Jiříkovo vidění
Marta Kovářová

769

Jiříkovo vidění, 2023, dokumentární, 77', CZ

Dokument Jiříkovo vidění zachycuje společný sen materiálového vědce a jeho dcery umělkyně o efektivním řešení na záchranu planety. S humorem společně nahlíží do různých světů, kde s nimi nikdo nepočítá. Snaží se porozumět nejen politice, ale i jeden druhému.

RežieMarta Kovářová

ScénářMarta Kovářová

ProdukceJan Bodnár a Jan Hubáček

6

Světloplachost
Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík

662

Světloplachost, 2023, dokumentární, 71', CZ/SK/UA

Jedno chladné únorové ráno přijíždí dvanáctiletý Niki a jeho rodina na charkovskou stanici metra, aby se ukryli před děsivou válkou, která zuří v ulicích jejich města. Pro Nikiho rodinu se denní světlo stává synonymem smrtelného nebezpečí. Chlapec nesmí opustit prostory stanice, kde žije spolu se stovkami dalších lidí, pod neustálou září neonových světel. Niki se bezcílně toulá po opuštěných vagónech a nástupištích, a když potká Viku (11), otevře se před ním zcela nový svět. Děti se postupně sbližují a společně nacházejí odvahu opět pocítit na svých tvářích paprsky slunce.

RežieIvan Ostrochovský a Pavol Pekarčík

ScénářIvan Ostrochovský, Pavol Pekarčík a Marek Leščák

ProdukceKristýna Michálek Květová, Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Tomáš Michálek a Katarína Tomková

Hrají Nikita Tyshchenko, Viktoriia Mats, Yana Yevdokymova, Yevhenii Borshch, Vitaly Pavlovitch,a další

10

Čtyři sestry Les Filles d’Olfa
Kaouther Ben Hania

10767.39678

Čtyři sestry / Les Filles d’Olfa, 2023, dokumentární, 107', CY/FR/DE/SA/TN

Olfa, tuniská uklízečka, je matkou čtyř dcer a především silnou ženou s neotřesitelnými zásadami. Jednoho dne však její dvě starší dcery zmizí beze stopy. Aby se vyrovnala s jejich ztrátou a porozuměla, co k jejich zmizení vedlo, se společně s režisérkou Kaouther Ben Hania a profesionálními herečkami pouští do náročné a mnohdy bolestivé filmové rekonstrukce svého i dceřiných životních příběhů. Dílo na pomezí fikce a dokumentu se zamýšlí nad otázkami lidského svědomí, viny, násilí, které se dědí z generace na generaci, ale i sesterské lásky, ženské nezávislosti a naděje.

RežieKaouther Ben Hania

ScénářKaouther Ben Hania

ProdukceNadim Cheikhrouha

Hrají Hend Sabri, Majd Mastoura, Khaled Abol Naga, Olfa Hamrouni,a další

9

Sestry z kouřové sauny Savvusanna sõsarad
Anna Hints

98.0

Sestry z kouřové sauny / Savvusanna sõsarad, 2023, dokumentární, 89', EE/FR/IS

V příšeří estonské kouřové sauny, fenoménu zapsaném v seznamu UNESCO, sdílí několik žen svoje nejskrytější tajemství a intimní zkušenosti. Starodávnými rituály smývají stud skrytý v jejich tělech a díky pocitu sesterské sounáležitosti znovu získávají sílu. Dokument Anny Hints oceněný v Sundance cenou za režii je mystickou výpravou do prostoru, kde člověk může svobodně čelit vnitřním démonům a úzkostem. Je to fascinující pocta kouřové sauně, místu protkanému tradicemi, oslava ženské sounáležitosti i svébytný očistný rituál.

RežieAnna Hints

ScénářAnna Hints

ProdukceMarianne Ostrat

6

Feminismus WTF Feminism WTF
Katharina Mückstein

660

Feminismus WTF / Feminism WTF, 2023, dokumentární, 90', AT

Přestože je feminismus považován za jedno z nejúspěšnějších společenských hnutí 20. století, ani v současnosti nepanuje shoda v tom, jaké pojetí feminismu je to správné. Celovečerní dokumentární debut Kathariny Mückstein se v tomto smyslu dá chápat jako hravá příručka feminismu pro začátečníky. Prostřednictvím barev, tanečních choreografií i série rozhovorů s inspirativními osobnostmi z nejrůznějších oblastí – od sociologie a psychologie přes biologii a historii až po samotný aktivismus – nás režisérka seznamuje se základními přístupy feministického hnutí a ptá se na fundamentální, avšak stále aktuální a palčivé otázky: Proč se stále obracíme k binárnímu chápání genderových rolí? Jaký je vztah genderu a kapitalismu? Proč nemůžeme být feministy a feministkami, aniž bychom zohlednili rasu? A čeho vlastně chceme feminismem dosáhnout?

RežieKatharina Mückstein

ScénářKatharina Mückstein

ProdukceNikolaus Geyrhalter, Markus Glaser, Michael Kitzberger, Katharina Mückstein, Michael Schindegger, Natalie Schwager a Wolfgang Widerhofer

Hrají Astrid Biele Mefebue, Roni Toren, Paula Villa Braslavsky, Laura Wiesböck, Maisha Auma,a další

7

Chybění
Štěpán Pech

775

Chybění, 2023, dokumentární, 82', CZ/SK

Konceptuální vizuální umělec Ján Mančuška zemřel v roce 2011. Za krátkých 39 let své existence však stihl stvořit celou řadu pozoruhodných děl, z nichž mnohá byla vystavena v renomovaných galeriích po celém světě – včetně pařížského Centre Pompidou nebo newyorského MoMA. Ve své domovině se však jeho tvorba reflektující každodennost, sociální realitu nebo smysl jazyka nikdy srovnatelného věhlasu nedočkala. Společně s dětmi výtvarníka, jenž se nebál konfrontovat veřejnost s otázkou, co je významem umění, se režisér vydává na cestu, jež si klade za cíl nejen se Mančuškovi přiblížit, ale také ho odhalit v dosud nepoznaných odstínech, a zaplnit tak mezery, kterých se v souvislosti s blednoucí vzpomínkou na jeho osobnost objevuje čím dál tím více.

RežieŠtěpán Pech

ScénářŠtěpán Pech

ProdukceMarek Dusil

Vězení dějin The Prison of History
Jan Gogola ml., Matěj Hrudička

Vězení dějin / The Prison of History, 2023, dokumentární, 92', CZ

Film vstupuje do desítky let uzavřené hradišťské věznice s jejími unikátními prostory dochovanými z 50. let minulého století, aby se zde pokusil propustit historii na svobodu. Procházíme prázdnotou, kterou naplňujeme setkáním s dějinami tváří v tvář. A to prostřednictvím lidí z různých generačních, ideových a sociálních kontextů, kteří jsou s areálem věznice svojí životní zkušeností spjati. Observační situační esej z daného regionu s nadregionálním vyzněním. Hranice Uherského Hradiště totiž přesahují jak mnozí protagonisté, tak i dějinné události nejen nacistického a stalinistického charakteru, které se staly posledními vězni tohoto místa. Bez prožitku minulosti nemáme budoucnost.

RežieJan Gogola ml. a Matěj Hrudička

ProdukceAnna Stránská

Hrají Jiří Svoboda, Jiří Pavlica, Vladimír Kokolia, Ivan Palacký,a další