P

Richard Linklater, 63

Sobota, 30. červenec 1960
Spojené státy

Self-taught writer-director Richard Linklater was among the first and most successful talents to emerge during the American independent film renaissance of the 1990s. Typically setting each of his movies during one 24-hour period, Linklater's work explored what he dubbed "the youth rebellion continuum," focusing in fine detail on generational rites and mores with rare compassion and understanding while definitively capturing the 20-something culture of his era through a series of nuanced, illuminating ensemble pieces which introduced any number of talented young actors into the Hollywood firmament. Born in Houston, Texas, Linklater suspended his educational career at Sam Houston State University in 1982, to work on an offshore oil rig in the Gulf of Mexico. He subsequently relocated to the state's capital of Austin, where he founded a film society and began work on his debut film, 1987's It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books (1988). Three years later he released the sprawling Slacker (1991), an insightful, virtually plotless look at 1990s youth culture that became a favorite on the festival circuit prior to earning vast acclaim at Sundance in 1991. Upon its commercial release, the movie, made for less than $23,000, became the subject of considerable mainstream media attention, with the term "slacker" becoming a much-overused catch-all tag employed to affix a name and identity to America's disaffected youth culture. (IMDb Mini Biography By: [email protected])

Biografie

Where'd You Go, Bernadette
Richard Linklater

Where'd You Go, Bernadette, 2019, celovečerní, US

After her anxiety-ridden mother disappears, 15-year-old Bee does everything she can to track her down, discovering her troubled past in the process.

RežieRichard Linklater

ScénářRichard Linklater

Hrají Cate Blanchett (Bernadette Fox), Kristen Wiig (Audrey), Judy Greer (Dr. Kurtz), Billy Crudup (Elgie), Troian Bellisario (Becky),a další

Blaze
Ethan Hawke

Blaze, 2018, celovečerní, 127', US

The life of musician Blaze Foley.

RežieEthan Hawke

ScénářEthan Hawke a Sybil Rosen

ProdukceEthan Hawke, Ryan Hawke a John Sloss

Hrají Alia Shawkat (Rosen), Sam Rockwell, Steve Zahn, Wyatt Russell, Richard Linklater,a další

9

Chlapectví Boyhood
Richard Linklater

9767.997100

Chlapectví / Boyhood, 2014, celovečerní, 166', US

Tři filmy o lásce Jesseho a Céline (Před úsvitem, Před soumrakem, Před půlnocí) byly svým způsobem jedinečný režijní počin, ještě pozoruhodnější je však další projekt Richarda Linklatera Chlapectví. Od roku 2002 se tvůrce věnoval se stejnými spolupracovníky každý rok natáčení jedné části filmu, který zachycuje dětství a dospívání chlapce jménem Mason od jeho školních začátků po vstup na vysokou školu. Během dvanácti let tak vznikalo dílo, jež překvapilo a strhlo svou neobyčejnou autenticitou diváky letošního Berlinale. Mladičký a nezkušený Ellar Coltrane jako Mason doslova před našima očima postupně vyrůstá z dítěte v mladíka připraveného čelit životu, mění se a dozrávají i postavy z jeho okolí – sestra (režisérova dcera Lorelei) a rodiče (Patricia Arquetteová, Ethan Hawke). Změnou však prochází i svět, v němž postavy žijí: připomínají to novinky v technologii i v literatuře a výtvarném umění, proměny slovního projevu i hudebního vkusu, přičemž všechny odkazy na současnost působí naprosto přirozeně, aniž pozorujeme jakékoliv časové posuny či skoky.

RežieRichard Linklater

ScénářRichard Linklater

Hrají Ellar Coltrane (Mason), Patricia Arquette (máma), Ethan Hawke (táta), Marco Perella (profesor Bill Welbrock), Lorelei Linklater (Samantha),a další

Před půlnocí Before Midnight
Richard Linklater

757.99894

Před půlnocí / Before Midnight, 2013, celovečerní, 108', US

Jesse a Celine jsou manželé a vychovávají dvě dcery. Oba jsou starší, moudřejší, ale také ztracenější. Společně tráví letní dovolenou v prosluněném Řecku. Jesse tu hledá inspiraci pro další psaní, ale Celine již unavuje být mu stále svůdnou francouzskou múzou. Jako dárek dostanou od přátel pobyt na jednu noc bez dětí v luxusním hotelu na pláži. Jak může pár, který žije v dlouholetém vztahu, takový čas strávit? Romantické chvíle narušuje neodbytná realita: rozhovory na téma stereotypní rodinný život, výchova dětí, práce, nena-plněné sny a přání, zklamání, pomalé vyprchávání lásky. Jejich vztah bude prověřen v mnoha nečekaných směrech dříve, než hodiny odbijí půlnoc..

RežieRichard Linklater

ScénářEthan Hawke, Julie Delpy a Richard Linklater

Hrají Ethan Hawke (Jesse), Julie Delpy (Celine),a další

Před soumrakem Before Sunset
Richard Linklater

828.19491

Před soumrakem / Before Sunset, 2004, celovečerní, 87', US

Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících.

RežieRichard Linklater

ScénářEthan Hawke, Richard Linklater a Julie Delpy

Hrají Ethan Hawke (Jesse), Julie Delpy (Celine),a další

Před úsvitem Before Sunrise
Richard Linklater

828.110077

Před úsvitem / Before Sunrise, 1995, celovečerní, 97', AT/CH

Vášnivá a inteligentní romance francouzské studentky a mladého Američana, kteří se potkají v rychlíku z Budapešti do Vídně. Čeká je neobyčejných čtrnáct hodin strávených neplánovanou expedicí po Vídni..

RežieRichard Linklater

ScénářRichard Linklater a Kim Krizan

Hrají Ethan Hawke (Jesse), Julie Delpy (Celine),a další