P

Rainer Bock, 70

Pátek, 31. červenec 1953
Německo

Biografie

Lara
Jan Ole Gerster

687.082

Lara, 2019, celovečerní, 96', DE

Lara se budí do dne, kdy dovrší šedesát let. Večer ji čeká mimořádná událost, zásadní klavírní koncert jejího syna. Viktor, jehož kariéru autoritativní žena vždy intenzivně prožívala, je však nedostupný a matčiny opakované pokusy navázat komunikaci selhávají. Lara se rozhodne vyřešit zneklidňující situaci neobvyklým způsobem, několik hodin předcházejících koncertu jí však připraví nečekaná překvapení. Německá herecká legenda Corinna Harfouchová v titulní roli precizně zkomponované psychologické studie, kterou jeden z nejúspěšnějších německých tvůrců své generace Jan Ole Gerster navazuje na ceněný debut Sakra, kluku! (cena EFA pro nejlepší evropský debut roku).

RežieJan Ole Gerster

ScénářBlaz Kutin

ProdukceMarcos Kantis

Hrají Corinna Harfouch (Lara), Tom Schilling (Victor), Volkmar Kleinert, André Jung, Rainer Bock,a další

3

Nikdy neodvracej zrak Werk ohne Autor
Florian Henckel von Donnersmarck

3817.77768

Nikdy neodvracej zrak / Werk ohne Autor, 2018, celovečerní, 188', DE/IT

Kurt (Tom Schilling) se poprvé s moderním uměním seznámil jako dítě na výstavě „zvrhlého umění“ pořádané nacisty. Po válce pak prokáže svůj talent a studuje výtvarnou akademii ve východoněmeckých Drážďanech. Zde potkává Ellie (Paula Beer) a je přesvědčen, že našel lásku svého života. Její otec, prominentní lékař Carl Seeband (Sebastian Koch), s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten. Kurtovi a Ellie se nakonec podaří odejít do západoněmeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje ve studiu a hledá ve svobodném světě svůj nový, moderní výtvarný styl. Životní prožitky a traumata se Kurtovi nakonec stávají inspirací, díky níž začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace.

RežieFlorian Henckel von Donnersmarck

ScénářFlorian Henckel von Donnersmarck

ProdukceFlorian Henckel von Donnersmarck, Jan Mojto, Max Wiedemann a Quirin Berg

Hrají Tom Schilling (Kurt Barnert), Paula Beer (Ellie Seeband), Sebastian Koch (Professor Carl Seeband), Saskia Rosendahl (Elisabeth May), Oliver Masucci (Professor Antonius van Verten),a další