P

Radim Procházka, 49

Středa, 22. leden 1975
Česká republika

Producent a režisér.  Absolvent masové komunikace na FSV UK a dokumentární tvorby na FAMU, kde je nyní mentorem zahraničních studentů režie a studentem doktorského studia. Produkoval filmy Roberta Sedláčka (mj. Pravidla lži či Rodina je základ státu), je producentem už třetího filmu Karla Vachka (v česko-slovenské koprodukci natočený Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie měl v lednu 2020 premiéru na MFF Rotterdam). Dlouhodobě se věnuje debutantům. Jak v roli producenta (mj. PrachVíta Zapletala, Schmitke Štěpána Altrichtera), tak také coby dramaturg pražského filmového klubu Cyklus Citrus, kde každý měsíc uvádí debutantské filmy a vede veřejné diskuse s jejich autory.

Další oblastí jeho zájmu je rozvíjení žánrové tvorby (výpravný pop-věd Čí je moje dítě, který režíroval společně s Markem Dudou, první český wildlife Planeta Česko Mariána Poláka nebo akční komedie První akční hrdina Jana Haluzy). Další z jeho mezinárodních koprodukcí je islandsko-český dokument Efekt Vašulka Hrafnhildur Gunnarsdóttir, portrét průkopníků videoartu Woodyho a Steiny Vašulkových. Jeho další režijní počin Máme na víc zahajoval MFDF Jihlava 2018. V tandemu s Robinem Kvapilem v něm zachytili prezidentskou volební kampaň z pohledu poradce kandidáta Michala Horáčka.

Biografie

á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN
Jan Bušta

66

á-B-C-D-é-F-G-H-CH-í-JONESTOWN, 2022, dokumentární, 77', CZ

Dětský film o největší hromadné sebevraždě 20. století rekonstruuje událost z roku 1978. Reverend Jim Jones přiměl téměř tisícovku stoupenců a stoupenkyň své sekty Chrám lidu, aby v osadě Jonestown v jihoamerické Guyaně vypili jed. Třetina z nich byly děti. Jan Bušta dává sadistům, voyerům a nekrofilům minutu na to, aby opustili kinosál. Jeho sebereflexivní dokument, který je výsledkem desetiletého časosběrného natáčení, nevyobrazuje drastické scény. Za zvuků audionahrávky z osudného dne sleduje koláž dětských přízraků, z jejichž úst zaznívá kázání o úniku před zkažeností světa.

RežieJan Bušta

ScénářJan Bušta

ProdukceRadim Procházka a Jan Bušta

Planeta Praha
Jan Hošek

78

Planeta Praha, 2022, celovečerní, 85', CZ

Kolik „obyvatel" má Praha? Tvůrci oceňovaného filmu Planeta Česko se tentokrát vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města. Vedle nás lidí tu žijí nečekaní zvířecí sousedé, jejichž každodenní dobrodružství filmaři zaznamenali díky nejmodernějším technologiím z výjimečné blízkosti. Kde se v Praze vzali majestátní mufloni? Co si počne slípka zelenonohá, které nutrie bere možnost ke hnízdění? Do jaké zimní skrýše se na Petříně schová roztomilý plch? A co roháč, najde svou partnerku v nočním reji zahradní restaurace? Vydejte se na vzrušující výpravu pro celou rodinu za desítkami dalších zvířecích hrdinů, kteří tajně žijí v naší metropoli.

RežieJan Hošek

ProdukceRadim Procházka

Hrají Jiří Macháček,a další

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie
Karel Vachek

78

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie, 2019, dokumentární, 335', CZ

Poslední, téměř šestihodinový filmový román Karla Vachka hledá možnosti, jak učinit svět lepším místem k životu. Rozdělený do čtyř dílů prozkoumává současnou politiku, filozofii, náboženství i umění. Padesát let od Pražského jara a třicet od Sametové revoluce bilancuje společenský vývoj a vidí jedinou možnou budoucnost v přímé demokracii, kterou podle něj umožní propojení lidstva počítačovou sítí. Středobodem dění je sborovna katedry dokumentu pražské FAMU, odkud autor pomyslně řídí svůj filmový vesmír a kam si po dvacet pět let své dosavadní pedagogické kariéry zval k disputacím a natáčel významné současníky i svoje studenty. Ti všichni procházejí filmem a společně upozorňují na mnohdy humorné paradoxy a rozpory doby. Zvláštní pozornost je věnována revolucím, počínaje cromwellovskou, které sice posunují lidstvo kupředu, ale za cenu násilí a zneužití ústředních myšlenek k mocenským ambicím jednotlivců. Tak je to i s komunismem, jenž Vachek osobně zažil a podává o tom svědectví. Vzpomíná na své mrtvé příbuzné a cituje své oblíbené knihy a filmy. Dojde i na ukázky z jeho minulých filmů, které dohromady tvoří nepřetržitý a navazující proud obrazů, ve kterém se napříč desetiletími a kontinenty mohou potkat reformní komunista Josef Smrkovský s americkým prezidentem Donaldem Trumpem nebo výtvarník Marcel Duchamp s premiérem Andrejem Babišem. Nic není nemožné a busta Václava Havla posetá houbami se tak znovu vrací na mykologickou výstavu, odkud ji chtějí pořadatelé za každou cenu odstranit. Filozof Milan Hauser, ekonomka Ilona Švihlíková, básník Andrej Stankovič a desítky dalších osobností přijímají Vachkovu výzvu k dialogu, coby nejlepšímu nástroji myšlení.

RežieKarel Vachek

ScénářKarel Vachek

ProdukceMikuláš Novotný, Radim Procházka a Robert Kirchhoff