P

Luc Feit, 61

Čtvrtek, 28. červen 1962
Lucembursko

Biografie

6

Na západní frontě klid All Quiet on the Western Front
Edward Berger

6737.89076

Na západní frontě klid / All Quiet on the Western Front, 2022, celovečerní, 147', DE/US

Protiválečný román „Na západní frontě klid“ od Ericha Maria Remarquea z roku 1928 je jedním z klasických děl světové literatury. Příběh mladého vojáka, který musí čelit hrůzám první světové války a jehož pohled je nám podáván přímo z první ruky, můžeme tentokrát sledovat z pohledu německé perspektivy.

RežieEdward Berger

ScénářLesley Paterson a Ian Stokell

ProdukceDaniel Marc Dreifuss a Malte Grunert

Hrají Daniel Brühl, Albrecht Schuch (Stanislaus Katczinsky), Sebastian Hülk, Devid Striesow, Edin Hasanović,a další

3

Nikdy neodvracej zrak Werk ohne Autor
Florian Henckel von Donnersmarck

3817.77768

Nikdy neodvracej zrak / Werk ohne Autor, 2018, celovečerní, 188', DE/IT

Kurt (Tom Schilling) se poprvé s moderním uměním seznámil jako dítě na výstavě „zvrhlého umění“ pořádané nacisty. Po válce pak prokáže svůj talent a studuje výtvarnou akademii ve východoněmeckých Drážďanech. Zde potkává Ellie (Paula Beer) a je přesvědčen, že našel lásku svého života. Její otec, prominentní lékař Carl Seeband (Sebastian Koch), s jejich vztahem však zásadně nesouhlasí a snaží se jej jakýmikoliv prostředky zničit. To, co nikdo z nich zatím netuší, je skutečnost, že jejich životy jsou již dávno propojeny hrozným zločinem, do kterého byl Seeband za války zapleten. Kurtovi a Ellie se nakonec podaří odejít do západoněmeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje ve studiu a hledá ve svobodném světě svůj nový, moderní výtvarný styl. Životní prožitky a traumata se Kurtovi nakonec stávají inspirací, díky níž začíná tvořit osobité obrazy, které odrážejí nejen jeho vlastní osud, ale i pocity celé poválečné generace.

RežieFlorian Henckel von Donnersmarck

ScénářFlorian Henckel von Donnersmarck

ProdukceFlorian Henckel von Donnersmarck, Jan Mojto, Max Wiedemann a Quirin Berg

Hrají Tom Schilling (Kurt Barnert), Paula Beer (Ellie Seeband), Sebastian Koch (Professor Carl Seeband), Saskia Rosendahl (Elisabeth May), Oliver Masucci (Professor Antonius van Verten),a další

5

Egon Schiele
Dieter Berner

5676.559

Egon Schiele, 2016, celovečerní, 109', AT/LU

Malíř Egon Schiele jedním z nejvíce provokativních vídeňský umělců začátku 20. století. Doby, kdy se pomalu a téměř nepozorovaně chýlí ke konci jedna dějinná éra. Motorem Schieleho života a tvorby jsou krásné ženy. Osudový vliv na něj mají ale jen dvě - jeho sestra a první múza Gerti a mladičká Wally, pravděpodobně Schieleho jediná pravá láska, kterou zvěčnil ve svém slavném obraze "Smrt a dívka". Schieleho radikální malby pohoršují vídeňskou společnost, zatímco podobně odvážní umělci jako Gustav Klimt cítí jeho výjimečnost. Egon Schiele je připraven jít až za hranu své vlastní bolesti a obětuje pro své umění lásku a život. Pro umění, které nás inspiruje dodnes.

RežieDieter Berner

ScénářDieter Berner a Hilde Berger

Hrají Noah Saavedra (Egon Schiele), Maresi Riegner (Gerti Schiele), Valerie Pachner (Wally Neuzil), Larissa Breidbach (Moa Mandu), Thomas Schubert (Anton Peschka),a další