P

Lee Daniel, 61

Úterý, 23. leden 1962
Spojené státy

Cinematographer. His best known film is Dazed and Confused, directed by Richard Linklater. Daniel has worked on many of Linklater's films and worked with Linklater as a co-founder of the Austin Film Society. He is a graduate of the University of Texas. He helped his brother Bill Daniel on the underground hobo culture film Who is Bozo Texino?.

Biografie

9

Chlapectví Boyhood
Richard Linklater

9767.997100

Chlapectví / Boyhood, 2014, celovečerní, 166', US

Tři filmy o lásce Jesseho a Céline (Před úsvitem, Před soumrakem, Před půlnocí) byly svým způsobem jedinečný režijní počin, ještě pozoruhodnější je však další projekt Richarda Linklatera Chlapectví. Od roku 2002 se tvůrce věnoval se stejnými spolupracovníky každý rok natáčení jedné části filmu, který zachycuje dětství a dospívání chlapce jménem Mason od jeho školních začátků po vstup na vysokou školu. Během dvanácti let tak vznikalo dílo, jež překvapilo a strhlo svou neobyčejnou autenticitou diváky letošního Berlinale. Mladičký a nezkušený Ellar Coltrane jako Mason doslova před našima očima postupně vyrůstá z dítěte v mladíka připraveného čelit životu, mění se a dozrávají i postavy z jeho okolí – sestra (režisérova dcera Lorelei) a rodiče (Patricia Arquetteová, Ethan Hawke). Změnou však prochází i svět, v němž postavy žijí: připomínají to novinky v technologii i v literatuře a výtvarném umění, proměny slovního projevu i hudebního vkusu, přičemž všechny odkazy na současnost působí naprosto přirozeně, aniž pozorujeme jakékoliv časové posuny či skoky.

RežieRichard Linklater

ScénářRichard Linklater

Hrají Ellar Coltrane (Mason), Patricia Arquette (máma), Ethan Hawke (táta), Marco Perella (profesor Bill Welbrock), Lorelei Linklater (Samantha),a další

Před soumrakem Before Sunset
Richard Linklater

828.19490

Před soumrakem / Before Sunset, 2004, celovečerní, 87', US

Před úsvitem je romantickým příběhem o lásce dvou mladých lidí, francouzské studentky Celine (Julie Delpy) a amerického mladíka Jesse (Ethan Hawke). Celine a Jesse se setkali ve vlaku z Budapešti do Vídně a děj filmu se odehrával v průběhu dvanácti hodin, po které trvalo jejich krátké setkání ve Vídni. Snímek končil rozloučením obou hrdinů po jedné společně strávené noci. Celine a Jesse se rozešli se slibem, že se znovu setkají ve Vídni po šesti měsících.

RežieRichard Linklater

ScénářEthan Hawke, Richard Linklater a Julie Delpy

Hrají Ethan Hawke (Jesse), Julie Delpy (Celine),a další

Před úsvitem Before Sunrise
Richard Linklater

828.110077

Před úsvitem / Before Sunrise, 1995, celovečerní, 97', AT/CH

Vášnivá a inteligentní romance francouzské studentky a mladého Američana, kteří se potkají v rychlíku z Budapešti do Vídně. Čeká je neobyčejných čtrnáct hodin strávených neplánovanou expedicí po Vídni..

RežieRichard Linklater

ScénářRichard Linklater a Kim Krizan

Hrají Ethan Hawke (Jesse), Julie Delpy (Celine),a další