P

Ildikó Enyedi, 68

Úterý, 15. listopad 1955
Maďarsko

Biografie

Miloval jsem svou ženu A feleségem története
Ildikó Enyedi

686.32140

Miloval jsem svou ženu / A feleségem története, 2021, celovečerní, 169', DE/HU/IT

Holandský kapitán nákladní lodi Jakob Störr a jeho přítel se během pití vsadí, že si Jakob vezme první ženu, která vstoupí do kavárny. Takto se seznámí s rozmarnou Francouzkou Lizzy, a s tou se později ožení. Začne se rozvíjet milostný příběh protknutý láskou jako v pohádkách Tisíce a jedné noci. Od té chvíle do života milujícího, bolestně upřímného Störra vstoupí řada zkoušek. Prostřednictvím jeho postavy elementárním a dramatickým způsobem chápeme komplexnost, tajemnost, křehkou krásu a nepolapitelnou, nekontrolovatelnou povahu života. Režisérka Ildikó Enyedi, držitelka ceny Zlatý medvěd s nominací na Oscara za film O těle a duši, vychází ve svém filmu ze stejnojmenného románu spisovatele Milána Füsta. Tento román byl nominovaný na Nobelovu cenu za literaturu a přeložený do více než 20 jazyků.

RežieIldikó Enyedi

ScénářIldikó Enyedi

ProdukceMaren Ade, Jonas Dornbach a Janine Jackowski

Hrají Léa Seydoux, Gijs Naber, Louis Garrel, Sergio Rubini, Jasmine Trinca,a další

O těle a duši Testről és lélekről
Ildikó Enyedi

817.59077

O těle a duši / Testről és lélekről, 2017, celovečerní, 116', HU

Nekonvenční love story dvou odlišně zmrzačených lidí: stárnoucího finančního ředitele jatek, jemuž tělesný handicap brání v navázání bližšího vztahu a mladé uzavřené kvalitářky masa s dokonalou pamětí, ale nepřekonatelnou fobií z tělesného kontaktu i potenciálního citového vzplanutí. Oba hrdinové, postupně ohromováni zjištěním, že sdílejí totožné sny (v nichž jsou laní a jelenem uprostřed zasněženého lesa), se je následně pokoušejí společně naplnit. Lehce excentrická, taktilní i odtažitá romance s prvky všednodenního dramatu a černé komedie sugestivně tematizuje dualitu bdělosti a snění, zvířeckosti a humanity, duše a těla.

RežieIldikó Enyedi

ScénářIldikó Enyedi

ProdukceErnö Mesterházy, András Muhi a Mónika Mécs

Hrají Morcsányi Géza (Endre), Alexandra Borbély (Mária), Zoltán Schneider (Jenö), Ervin Nagy (Sanyi), Zsuzsa Járó (Zsuzsa),a další