P

David Strathairn, 75

Středa, 26. leden 1949
Spojené státy

David Russell Strathairn (* 26. leden 1949, San Francisco, USA) je americký filmový a divadelní herec. Wikipedia

Biografie

7

Ulička přízraků Nightmare Alley
Guillermo del Toro

7667.08070

Ulička přízraků / Nightmare Alley, 2021, celovečerní, 150', US

V kriminálním dramatu se představuje Bradley Cooper jako mladý ambiciózní umělec s nadáním zmanipulovat lidi díky vhodně zvolených slov, který se spojí s psychiatričkou (Cate Blanchett), která je však mnohem nebezpečnější než on sám.

RežieGuillermo del Toro

ScénářGuillermo del Toro

ProdukceGuillermo del Toro, J. Miles Dale a Bradley Cooper

Hrají Bradley Cooper (Stanton Carlisle), Toni Collette (Zeena the Seer), Rooney Mara (Molly Cahill), Cate Blanchett (Dr. Lilith Ritter), Willem Dafoe (Clem Hoatley),a další

Země nomádů Nomadland
Chloé Zhao

707.39391

Země nomádů / Nomadland, 2020, celovečerní, 108', DE/US

Neokázalé drama je citlivě vystavěno kolem postavy ovdovělé šedesátnice Fern (opět úchvatná Frances McDormand), nalézající životní sílu v cestování napříč Amerikou ve svém příbytku, bílé dodávce, a kolem četných setkání s podobně naladěnými novodobými „kočovníky“. Přívětivý film s nesmírnou duší.

RežieChloé Zhao

ScénářChloé Zhao

ProdukceMollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears a Chloé Zhao

Hrají Frances McDormand, David Strathairn, Peter Spears, Cat Clifford, Tay Strathairn,a další

3

Americká idyla American Pastoral
Ewan McGregor

3596.12443

Americká idyla / American Pastoral, 2016, celovečerní, 126', US

Snímek Americká idyla rekapituluje život Seymoura „Švéda" Levova (Ewan McGregor). Švéd býval na univerzitě úspěšným sportovcem, vzal si za ženu královnu krásy a ta mu porodila krásnou dceru Merry. Stává se z něj úspěšný podnikatel, který se veze na vlně americké poválečné prosperity. Společně žijí správný život, ale jejich „americká idyla" netrvá dlouho. Pomalu končí 60. léta a Merry se k překvapení rodičů stává zarputilou politickou aktivistkou, bojující proti vietnamské válce. Poté, co se zapojí do příprav a realizace bombového atentátu, uprchne z domova. Švédova představa trvalého rodinného štěstí a dokonalého světa je v troskách. V jediném okamžiku je vytržen ze svého krásného snu. Švéd věnuje všechnu svou energii nalezení své dcery a záchraně rodiny. To, co ale při pátrání po Merry objeví, jím zásadně otřese a donutí ho ke konfrontaci se společenským chaosem, který kolem něj postupně narůstá. Urputně se snaží přijít na to, co se stalo s jeho milovanou holčičkou. Kdy a proč se z ní stal člověk, který je schopen zabíjet.

RežieEwan McGregor

ScénářJohn Romano

Hrají Ewan McGregor (Swede Levov), Jennifer Connelly (Dawn Levov), Dakota Fanning (Merry Levov), Hannah Nordberg (Merry Levov (ve věku 12 let)), Uzo Aduba (Vicky),a další