P

Boris Isaković, 57

Středa, 14. prosinec 1966
Srbsko

Biografie

8

Chlapi nepláčou Muskarci koji ne placu
Alen Drljevic

8727.280

Chlapi nepláčou / Muskarci koji ne placu, 2017, celovečerní, 98', BA/HR/DE/SI

Ozbrojené konflikty 90. let nepřehlédnutelně zvrásnily půdu bývalé Jugoslávie, nejhlubší rány však zasadily do paměti všech zúčastněných národů. Kolik postižených zemí, tolik odlišných interpretací smutné minulosti. Když se tedy po necelých dvou dekádách od konce války setkává různorodá skupina veteránů v odlehlém horském hotelu, aby podstoupili několikadenní terapii, nelze očekávat vzájemné souznění. Ba naopak, každé slovo vyřknuté bez rozmyslu nebo jen zdánlivě křivý pohled mohou nebezpečně třaskavou směs ihned zažehnout. Bývalí vojáci, urputně se držící své bytostné mužnosti i předsudků, totiž odmítají obnažit nelidskost událostí, ať už tehdy konali přímo oni, nebo jiní.

RežieAlen Drljevic

ScénářAlen Drljevic a Zoran Solomun

ProdukceDamir Ibrahimovich a Jasmila Žbanić

Hrají Emir Hadžihafizbegović, Leon Lučev, Izudin Bajrovic, Miralem Zupcevic, Ermin Bravo,a další

8

Rekviem za paní J. Rekvijem za gospodju J.
Bojan Vuletić

8727.2

Rekviem za paní J. / Rekvijem za gospodju J., 2017, celovečerní, 94', BG/FR/MK/RU/RS

Paní J. je nezaměstnaná vdova, která před drahnou dobou propadla vleklé depresi. Přelidněný panelákový byt, který obývá s tchyní, dcerou školou povinnou i už dospělou a také jejím ženichem, neopouští ani neuklízí. V naprosté netečnosti k okolnímu světu naplánuje sebevraždu, kterou hodlá uskutečnit na výročí manželovy smrti. Zbývá pár drobností, které je třeba ještě vyřídit: vrátit židli sousedce, vypovědět pojistku či dát svou fotku na hrob, jenže nic z toho není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

RežieBojan Vuletić

ScénářBojan Vuletić

ProdukceTomi Salkovski

Hrají Mirjana Karanović (Gospodja J), Mira Banjac (Desanka), Boris Isaković (Djordje), Srđan Todorović (Ludi Gaja), Zinaida Dedakin,a další