P

AČFK

Asociace českých filmových klubů sdružuje přes 120 filmových klubů a 20.000 členů v celé České republice, metodicky pomáhá filmovým klubům v jejich činnosti, nakupuje a do české distribuce uvádí kolem 10 umělecky hodnotných filmů ročně, vlastní filmový archiv s více než 100 filmovými tituly, uděluje Výroční cenu AČFK za umělecky nejprůbojnější český film roku, u příležitosti konání Letní filmové školy uděluje Výroční ceny AČFK, je garantem projektu Film a škola, mediálního vzdělávání studentů středních škol, je pořadatelem Letní filmové školy Uherské Hradiště, je pořadatelem filmové přehlídky Projekt 100.

Letní filmová škola Uherské Hradiště je svébytným druhem festivalu s více než třicetiletou tradicí a je proslulá svou jedinečnou atmosférou, kterou si pochvalují i pozvaní světoví a domácí filmoví tvůrci - za všechny jmenujme Julia Medema, Václava Havla, Terryho Gilliama, Terryho Jonese, Toma Stopparda, Petera Greenawaye, Nikitu Michalkova, Krzysztofa Zanussiho, Michaela Hanekeho či Kena Loache. Festival navštěvuje každoročně několik tisíc účastníků, v roce 2008 to bylo již 6120 akreditovaných diváků. Kromě desítky filmových cyklů nabízí Letní filmová škola i bohatý doprovodný program skládající se z koncertů, divadelních představení, workshopů a besed.

Projekt 100 je putovní přehlídka klasických děl světové kinematografie, která již druhé desetiletí vždy v lednu až květnu obohatí program více než stovky kin České republiky. Každoročně nabízí náročnému divákovi kolekci mimořádně kvalitních a oceňovaných filmů. Z těch divácky nejúspěšnějších jmenujme Pink Floyd The Wall, Život Briana, Saló aneb 120 dnů sodomy, Nebe nad Berlínem, Spalovač mrtvol, Unaveni sluncem, Zvětšenina, Brazil či Motocyklové deníky.

Výroční cena pro filmy předcházejícího roku je udělována Asociací českých filmových klubů při příležitosti festivalu českých filmů Finále od roku 1998. O ceně pro umělecky nejpřínosnější český hraný film a dokument rozhodují svými hlasy zástupci více než 100 filmových klubů z celé České republiky.

Distribuované snímky