P

AČFK

Asociace českých filmových klubů sdružuje přes 120 filmových klubů a 20.000 členů v celé České republice, metodicky pomáhá filmovým klubům v jejich činnosti, nakupuje a do české distribuce uvádí kolem 10 umělecky hodnotných filmů ročně, vlastní filmový archiv s více než 100 filmovými tituly, uděluje Výroční cenu AČFK za umělecky nejprůbojnější český film roku, u příležitosti konání Letní filmové školy uděluje Výroční ceny AČFK, je garantem projektu Film a škola, mediálního vzdělávání studentů středních škol, je pořadatelem Letní filmové školy Uherské Hradiště, je pořadatelem filmové přehlídky Projekt 100.

Letní filmová škola Uherské Hradiště je svébytným druhem festivalu s více než třicetiletou tradicí a je proslulá svou jedinečnou atmosférou, kterou si pochvalují i pozvaní světoví a domácí filmoví tvůrci - za všechny jmenujme Julia Medema, Václava Havla, Terryho Gilliama, Terryho Jonese, Toma Stopparda, Petera Greenawaye, Nikitu Michalkova, Krzysztofa Zanussiho, Michaela Hanekeho či Kena Loache. Festival navštěvuje každoročně několik tisíc účastníků, v roce 2008 to bylo již 6120 akreditovaných diváků. Kromě desítky filmových cyklů nabízí Letní filmová škola i bohatý doprovodný program skládající se z koncertů, divadelních představení, workshopů a besed.

Projekt 100 je putovní přehlídka klasických děl světové kinematografie, která již druhé desetiletí vždy v lednu až květnu obohatí program více než stovky kin České republiky. Každoročně nabízí náročnému divákovi kolekci mimořádně kvalitních a oceňovaných filmů. Z těch divácky nejúspěšnějších jmenujme Pink Floyd The Wall, Život Briana, Saló aneb 120 dnů sodomy, Nebe nad Berlínem, Spalovač mrtvol, Unaveni sluncem, Zvětšenina, Brazil či Motocyklové deníky.

Výroční cena pro filmy předcházejícího roku je udělována Asociací českých filmových klubů při příležitosti festivalu českých filmů Finále od roku 1998. O ceně pro umělecky nejpřínosnější český hraný film a dokument rozhodují svými hlasy zástupci více než 100 filmových klubů z celé České republiky.

Distribuované snímky

Mamacruz
Patricia Ortega

746.7

Mamacruz, 2023, celovečerní, 84', ES

Oddaná katolička Cruz prožila celý život podle pravidel, která jí vnutila rigidní španělská společnost. Denně chodí do kostela, uzavírá své tělo do korzetu, stará se o svého nemluvného manžela, pečuje o vnučku a strachuje se o dceru, která se snaží prosadit ve Vídni jako tanečnice. Stačí ale jeden náhodný klik na internetu a její život nabere úplně nový směr. Pornostránky, které zpočátku zděšeně ukrývá pod polštář, jsou začátkem cesty ke svobodě – těla, emocí, myšlení.

RežiePatricia Ortega

ScénářPatricia Ortega a José Ortuño

ProdukceJosé Alba, Olmo Figueredo a Carlos Rosado Sibon

Hrají Kiti Mánver, Chema del Barco, María José Mariscal, Pepe Quero, Loles Gutiérrez,a další

6

Corpus Christi
Jan Komasa

6847.79877

Corpus Christi, 2019, celovečerní, 115', FR/PL

Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu?

RežieJan Komasa

ScénářMateusz Pacewicz

ProdukceLeszek Bodzak a Aneta Cebula-Hickinbotham

Hrají Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Barbara Kurzaj,a další

Budiž světlo Nech je svetlo
Marko Škop

746.9

Budiž světlo / Nech je svetlo, 2019, celovečerní, 93', CZ/SK

Slovenská vesnička se připravuje na Vánoce a čtyřicátník Milan se za rodinou vrací z Německa, kde pracuje. Poklidnou sváteční atmosféru naruší podezření, že jeho syn je coby člen polovojenské mládežnické skupiny zapleten do šokující události, jež otřásla místní komunitou. Působivé drama o síle a křehkosti rodinných pout, o individuální zodpovědnosti ve světě, kde xenofobie vítězí nad soucitem s bližním.

RežieMarko Škop

ScénářMarko Škop

ProdukceMarko Škop a Ján Meliš

Hrají Milan Ondrík, Zuzana Konečná, Daniel Fischer, Ľubomír Paulovič, Csongor Kassai,a další

Dálava
Martin Mareček

71

Dálava, 2019, dokumentární, 76', CZ

Vít s Gríšou, otec a syn, se před koncem prázdnin vydávají do Ruska, kde žije chlapcova matka a sestra. Co ale na východě Evropy skutečně hledají? A proč se dříve harmonická rodina rozdělila vedví? Osm let po úspěchu snímku Pod sluncem tma, příběhu o patáliích dvou českých rozvojových expertů v Zambii, přichází Martin Mareček s komorní dokumentární road movie. Tentokrát vypráví o dálce mezi dvěma slovanskými zeměmi, vzdálenosti dávných vzpomínek, těžkostech otcovství i puberty, ale i o pomyslné odlehlosti těch, kteří by k sobě měli mít vůbec nejblíže. Pomůže jim dlouhá cesta z Brna do Divějeva k přiblížení sobě navzájem?

RežieMartin Mareček

ScénářMartin Mareček a Tomáš Bojar

ProdukcePetr Oukropec, Tereza Polachová a Hanka Kastelicová

Takové krásné šaty In Fabric
Peter Strickland

616.29281

Takové krásné šaty / In Fabric, 2018, celovečerní, 118', GB

Sheila Woolchapelová zabloudí ve snaze zlepšit si den do lehce podivného butiku. Čeká ji schůzka naslepo a nové šaty by snad mohly prolomit smolnou řadu nepoužitelných nápadníků. Červené šaty, které jí sugestivně nabídne prodavačka slečna Luckmoorová, jsou možná trochu odvážné, ale tak krásné! Bohužel jsou také prokleté. Čeho všeho jsou schopné? Přinesou Sheile štěstí, nebo záhubu? To ví snad jen personál obchodu, kde po nocích probíhají vzrušující okultní rituály, ale věřte, že předpírka nepomůže… Divoká asambláž svébytně autorského režiséra Petera Stricklanda je stejně tak poctou kultovním giallo filmům, jako vyjádřením obdivu k matérii textilu, jež se ocitá v hlavní roli.

RežiePeter Strickland

ScénářPeter Strickland

ProdukceAndrew Starke

Hrají Marianne Jean-Baptiste, Hayley Squires, Leo Bill, Gwendoline Christie, Julian Barratt,a další

Na konci světa God's Own Country
Francis Lee

767.69885

Na konci světa / God's Own Country, 2017, celovečerní, 104', GB

Francis Lee se ve svém citlivém příběhu milostného vzplanutí mezi anglickým farmářským synkem a rumunským migrantem dokázal vyvarovat předvídatelných klišé, která jsme si zvykli vídat u podobných dramat s tematikou coming-outu. Navíc v době po brexitu je jeho film s proimigrantským podtextem tolik potřebným poselstvím naděje.

RežieFrancis Lee

ScénářFrancis Lee

Hrají Josh O'Connor (Johnny Saxby), Alec Secareanu (Gheorghe Ionescu), Gemma Jones (Deidre Saxby), Ian Hart (Martin Saxby), Harry Lister Smith,a další

6

Nic jako dřív
Lukáš Kokeš, Klára Tasovská

6696.2

Nic jako dřív, 2017, dokumentární, 92', CZ

Je jim 19 let a žijí obyčejné životy teenagerů dospívajících v českém pohraničním maloměstě, kde všichni čtyři navštěvují stejnou školu. Film zachycuje Tea, Renatu, Aničku a Nikolu v situacích, kdy jejich středoškolskou bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Každý sám čelí důležité životní výzvě, na jejímž konci už nic nebude jako dřív. A nejde přitom jen o maturitu. Kdo z nich tváří v tvář nové zodpovědnosti obstojí, kdo z nich skutečně dospěje? Kamera je s postavami většinu času téměř srostlá a zblízka vtahuje diváka dovnitř do světa jednotlivých hrdinů. Dynamická střihová skladba podtrhuje roztěkanost a nesoustředěnost mladé generace. Nic jako dřív nabízí kinematograficky podmanivý pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli.

RežieLukáš Kokeš a Klára Tasovská

ProdukceTomáš Hrubý a Pavla Janoušková Kubečková

Hrají Lukáš Kokeš, Klára Tasovská,a další

Mečiar
Tereza Nvotová

687.3

Mečiar, 2017, dokumentární, 89', SK

Dokumentární snímek Mečiar, který v produkci HBO Europe a společností PubRes a Negativ natočila režisérka Tereza Nvotová (Ježíš je normální!), sleduje bývalého slovenského politika Vladimíra Mečiara a jeho dopad na slovenskou společnost včetně osobního života autorky. Té byl v době Sametové revoluce jeden rok. Po pádu komunistického režimu se do konkurzu na ministra vnitra přihlásil do té doby nikomu neznámý právník z maloměsta – Vladimír Mečiar. Ten se po výhře dostává až na politický vrchol, odtud vládne zemi bez skrupulí a za pomoci v demokratickém zřízení těžko pochopitelných praktik. Na pozadí rozdělování Československa si Tereza se svými kamarády hraje na politiky s Mečiarem v hlavní roli. Snímek Mečiar nepojednává jen o jedné etapě slovenských dějin. Popisuje univerzální a v současnosti velmi aktuální téma, podobný archetyp politika se objevuje po celém světě.

RežieTereza Nvotová

ScénářTereza Nvotová a Josef Krajbich

ProdukceZuzana Mistríková a Ľubica Orechovská

Hrají Tereza Nvotová, Milan Žitný, Fedor Flašík, Fedor Gál, Petr Pithart,a další