P

Premiéry, 7. březen 2016 12:49 aktualizováno 28. červen 2017 15:49Je Allegiant nejzbytečnějším filmem vůbec? Je.Recenze filmu Série Divergence: Aliance (2016, 120', US)

Neduhu dělení posledních dílů adaptací knižních předloh se od dob Pottera ještě studiový svět nezbavil a tuzemské kinosály tak čeká další přírůstek. Desátého března letí do českých kin ve světové předpremiéře první část třetího dílu trilogie Divergence s českým podtitulem Aliance a anglickým podtitulem “Allegiant”. Zmatek? A co teprv film samotný..

Série Divergence: Aliance, 2016, 120', US @ 2016 Murray Close
RECENZE (AH) — Allegiant mohl v podstatě existovat dvěma způsoby: jako gradující nádech před finálním prasením, tedy modelově první část Deathly Hallows u kouzelníka z Británie, nebo jako silnější předprasení se zvraty, které hází připravované finále do jiných světel – model Huger Games. Allegiant nefunguje ani jako model A, ani jako model B, Allegiant totiž pro změnu nefunguje jako vůbec nic. Upřímně ani nevím, kde s filipikou začít a kde skončit – jestli u základní přesvědčivosti, osudové vážnosti, pseudovědecké zápletky balící jedno klišé za druhým, ničím prokecané dvouhodinovky nebo u donebevolající zbytečnosti vsakující devíticiferný budget. Použitý přívlastek “prokecané” se nesnaží shazovat převázně dialogovou strukturu snímku, naráží na jiný problém: během sto dvaceti minut se opravdu nic alespoň trochu zajímavého nestane.
@ 2016 Murray Close

Těžko říct, jak moc je na vině Schwentke, jak moc čtveřice scénáristů a jak Veronica Roth s knižní předlohou, které dává internet ústy fanoušků celkem zabrat. Fandové teenage sci–fi fantasy knih o heterogenní dvojici rozervaných hrdinů budou zpravidla filmovým zpracováním vždycky trochu nespokojeni, v tomtom případě mají ale stoprocentní pravdu. Tris a Four (Shailene a Theo James) prochází nesmyslnou charakterní změnou a ocitají se ve světě, který zahazuje základy vystavěné předchozími dvěma díly a raději se měří s kvazi–vědeckou tezí dovedenou do genetické pseudo–dokonalosti. Příběhové pozadí se rovná civilizačnímu kýči, který by smetl ze stolu středně znalý znalec konspiračních teorií nebo kdokoliv s alespoň selskou úrovní rozumu. Roth měla očividně s psaním třetího dílu nemalé problémy a pokud je ta knížka vážně tak blbá jak se tváří, proč se její stupidity Allegiant striktně drží a proč je toto nevábné rochnění naplánováno do dvou celovečerních filmů?
@ 2016 Murray Close

Snad největším šokem je vážná tvář, kterou si Allegiant snaží bezelstně zachovat po celou dobu stopáže, po všech úletech, blbostech a po všem tom kýči, který stihne naservírovat. Chybí mu v ní dynamika, nic v ní neříká a nikam v ní nespěje, nijak nedopadne – podobně jako autorka, která sama pravděpodobně nevěděla, jak to celé skončit (i když se to oficiálně dozvíme až za rok v tom finálním konklužé). Pseudo–Krista Tris tentokrát střídá Four, což dává vzhledem k vyústění děje v posledním díle snad i smysl – ten v hlavním primetimu osvobozuje parťáky a objevuje "skryté pravdy" korporátních molochů, nosí u toho červené hi–tech monterky, sem tam zaběhne na líbačku se Shailene a tváří se u toho drsně. Ostatní herci tu nemají s jejich postavami co hrát, obzvlášť po tom, co dostanou všehovšudy pět, šest minut prostoru (hlavně že je potřeba na začátku všechny sestavit do týmu, který se ve finále pouze poflakuje na základně). Teller má sice ve finále n štěků + 1, pořád je to ale těžká bída, jeho rádoby vtipné připmínky těžce nepřistávají, Zoë Kravitz už je (stejně jako zbytek) úplně do počtu. Fakt, že byl Allegiant snímán Alexou 65 (po její revenantní premiéře) neznamená vůbec nic, film vypadá jako 90% hollywoodské produkce sérií pro masy, trpící stejnými CGI neduhy a stejně nepřehlednou akcí, která v tomto případě téměř úplně absentuje. Snad je to celé vizuálně o něco červenější než ta typická sezonní žlutomodř.☞ PINBACKER
HODNOCENÍ (AH) — “After i read Allegiant, i watched Titanic to cheer me up”. Jeden z fanoušků tento výrok vztahuje k budoucímu osudu jedné z hlavních postav, jeho smysl je bohužel lehce přenositelný na celý film (možná bych se ani nebál říct "na celou sérii"). Schwentke měl v Insurgent několik menších “es”, jedním z hlavních byla změna účesu hlavní hrdinky. V Allegiantu má Shailene vlasy pořád krátké.

3 Jak hodnotíme?

3

Série Divergence: Aliance Allegiant: Part 1
Robert Schwentke

3555.71133

Série Divergence: Aliance / Allegiant: Part 1, 2016, celovečerní, 120', US

UvedeČt, 10. březen 2016 — Vertical Entertainment

RežieRobert Schwentke

ScénářNoah Oppenheim a Stephen Chbosky

Hrají Shailene Woodley (Tris), Theo James (Four), Naomi Watts (Evelyn), Bill Skarsgård, Miles Teller (Peter), a další

Další články z kategorie Premiéry:
Více